Higiena jamy ustnej – jak powinniśmy dbać o zęby? 

Wygląd i kondycja naszych zębów zależą w dużej mierze od tego jak je pielęgnujemy. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest nam niezbędna jeśli chcemy długo cieszyć się pięknym uśmiechem i uchronić się przed próchnicą i chorobami przyzębia. Prawidłowe i systematyczne stosowanie odpowiednich zabiegów higienicznych zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 40 procent. Higiena jamy ustnej – jak powinniśmy dbać o zęby? Przede wszystkim myjąc je codziennie, przynajmniej dwa razy dziennie. Jednak nawet najbardziej dokładne dbanie o zęby w domu nie zwalnia nas od wizyty u stomatologa, który usunie kamień. Regularna wizyta u dentysty pełni kluczową rolę w temacie prawidłowego dbania o stan zębów oraz przyzębia. W dbaniu o codzienną higienę jamy ustnej dużą rolę odgrywa także prawidłowa dieta bogata w produkty mleczne, warzywa, owoce i zboża. Dostarczanie białek oraz składników mineralnych takich jak wapń, fosfor i żelazo wpływa na odpowiednią mineralizację oraz rozwój twardych tkanek zęba. Pamiętaj – prawidłowy stan jamy ustnej to gwarancja dobrego samopoczucia.  

Dlaczego warto używać nici dentystycznej? 

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów szczoteczką i płukanie ust płynem antybakteryjnym. To także używanie nici dentystycznej. Stomatolodzy zalecają korzystać z niej codziennie. Szczególnie ważne jest używanie jej przed snem ponieważ to właśnie w nocy bakterie mają najwięcej czasu by się rozwijać. Dlaczego warto używać nici dentystycznej? Ponieważ dociera ona tam gdzie zwykła szczoteczka nie dotrze. Dzięki niej możemy usunąć osad zanim stwardnieje i zamieni się w kamień nazębny. Nitkowanie oczyszcza również kieszonki dziąsłowe. Nić dentystyczna to niewielki lecz niezwykle istotny gadżet do właściwej higieny jamy ustnej. Jeśli chcesz mieć zdrowe i białe zęby, jej używanie powinno wejść Ci w nawyk.  

Jakie pasty są najlepsze dla naszych zębów? 

 Na rynku jest wiele past do zębów – wzmacniające szkliwo, wybielające, dla osób o nadwrażliwych dziąsłach, dla palaczy. Warunkiem jest dobranie właściwej pasty dla swoich zębów oraz dziąseł. Jakie pasty są najlepsze dla naszych zębów?  Większość past zawiera różne związki fluoru (aminofluorki, fluorek sodu), które sprzyjają remineralizacji szkliwa. Próchnicy przeciwdziała również ksylitol, który podnosi pH w ustach i przyczynia się do remineralizacji szkliwa. Dlatego kupując pastę bez fluoru sprawdźmy czy zawiera ona ksylitol. Jeśli podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków i napojów odczuwasz ból zębów, najprawdopodobniej masz wrażliwe zęby dlatego wówczas należy sięgnąć po pasty do zębów z linii sensitive. Jeśli cierpisz na zapalenie dziąseł, szukaj past ze składnikami, które niwelują stan zapalny takie jak olejki ziołowe o działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym (na przykład z rumianku czy arniki). Dobrze, by pasta miała również w swoim składzie cytranian cynku. Bądźmy ostrożni podczas stosowania past wybielających, które niestety mogą mocno ścierać szkliwo i przyczynić się do nadwrażliwości zębów. Zaleca stosowanie się ich zamiennie z tradycyjną pastą. Kluczowym składnikiem past jest fluor, który wzmacnia zęby i zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej.  

Sklepy internetowe oferujące produkty do higieny jamy ustnej 

Na rynku istnieje wiele produktów do higieny jamy ustnej – na pastach do zębów poczynając na specjalnych wacikach do czyszczenia języka kończąc. Dzięki szerokiemu asortymentowi możemy w pełni zadbać o kondycję jamy ustnej i cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem każdego dnia. Sklepy internetowe oferujące produkty do higieny jamy ustnej posiadają w swym asortymencie unikalne produkty i preparaty, których na próżno szukać w drogeriach, a i w aptekach bywają rzadko dostępne. Warto na przykład zajrzeć na stronę Shop–Den: sklep internetowy z artykułami do higieny jamy ustnej gdzie dostaniecie państwo również akcesoria ortodontyczne, irygatory i wiele innych. Profesjonalne szczoteczki elektryczne i manualne,  specjalistyczne pasty do zębów oraz proszki dostępne są również na Zippini.pl Wystarczy wejść w zakładkę „Higiena jamy ustnej”.  

Ile razy w ciągu dnia powinniśmy myć zęby? 

Szczotkowanie polega nie tylko na czyszczeniu zębów, ale również dziąseł i języka. Tylko wówczas będziesz mieć pewność, że likwidujesz wszystkie pozostałości jedzenia i bakterie. Ile razy w ciągu dnia powinniśmy myć zęby? Podstawą jest szczotkowanie ich przynajmniej dwa razy dziennie po 2 minuty. Jednak wielu dentystów zaleca myć zęby dłużej – aż poczujemy, że wszystkie są czyste. Wiele osób nieumiejętnie szczotkuje zęby. Nie zataczamy kółek tylko myjemy je ruchem wymiatającym. Każdy ząb szczotkuj osobno. Aby nie podrażnić dziąseł, używaj szczoteczki o miękkiej lub średniej twardości włosia. Po umyciu zębów zaleca się płukanie jamy ustnej płynami antybakteryjnymi. Między posiłkami dobrze żuć gumę bez cukru oraz przepłukać usta ciepłą wodą.  

Szczoteczka do zębów – zwykła czy elektryczna? 

Do mycia zębów można stosować dwa rodzaje szczoteczki. Często zadajmy sobie pytanie, która będzie optymalnym rozwiązaniem dla naszych zębów oraz dziąseł. Która lepiej poradzi sobie z bakteriami. Szczoteczka do zębów – zwykła czy elektryczna? Opinie na ten temat są podzielone. Zaletą szczoteczki elektrycznej jest większa precyzja w docieraniu do różnych zakamarków. Ponadto elektryczna szczoteczka jest w stanie wykonać więcej ruchów w ciągu minuty niż ludzka dłoń. Masuje dziąsła co ma korzystny wpływ na przyzębie. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, iż jest zasilana baterią, która w każdym momencie może paść, a przy braku dostępu do źródła prądu umycie zębów staje się niemożliwe. Również nieumiejętne obchodzenie się ze szczoteczką elektryczną może zrobić nam więcej krzywdy niż pożytku. Zbyt mocne dociskanie jej do zębów może powodować zniszczenie szkliwa, a także podrażnić dziąsła. Niewątpliwą zaletą szczoteczki manualnej jest jej niska cena oraz dostępność. Nie wymaga też zasilania prądem i wymiany baterii.  Jednak wybór odpowiedniej szczoteczki to kwestia indywidualnych preferencji. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która szczoteczka jest lepsza. Zarówno jedna jak i druga posiada swoje wady i zalety.  

Czy pasty wybielające są skuteczne? 

Pasty wybielające wydają się tanim sposobem na utrzymanie ładnego stanu uzębienia. Istnieje jednak wiele pytań i wątpliwości na ich temat. Czy nie szkodzą szkliwu? Czy są bezpieczne dla naszych zębów? Czy pasty wybielające są skuteczne? Pasta wybielająca w swoim składzie najczęściej posiada takie składniki jak tlenki fluoru i naturalne ekstrakty z roślin. Pozwalają one pozbyć się kamienia nazębnego oraz rozjaśniają zewnętrzny kolor zębów. Zaś substancje ścierne takie jak uwodniona krzemionka czy węglan wapnia usuwają powstały osad. Przy zakupie pasty wybielającej zwracajmy uwagę na zawartość wskaźnika ścieralności RDA widoczny na opakowaniu.  Nie powinno używać się pasty o współczynniku RDA powyżej 200, ponieważ może uszkodzić szkliwo. Pamiętajmy, że obietnice jakie słyszymy w reklamach wybielających past do zębów, nie zawsze się spełniają. Jeśli Twoje zęby są poszarzałe od wieloletniego palenia i picia kawy, wątpliwe jest by taka pasta zadziałała. Takie specyfiki mają moc wybielającą, ale wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i uwarunkowań.