Na której ręce powinno się nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy? 

Na której ręce powinno się nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy? 

Ślub i wesele to dla wielu osób najpiękniejsze momenty życia, ale też powody do obaw. Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać i jak nosićGdzie nosi się obrączkę? Czy wypada ją kiedykolwiek zdjąć? Takie pytania zadają sobie zwykle narzeczeni, a nie zawsze wiadomo, kogo zapytać o poradę.  

 

Wybór palca, czyli co symbolizuje noszenie pierścionków na poszczególnych palcach.

Wybór palca, czyli co symbolizuje noszenie pierścionków na poszczególnych palcach. 

Jak nosić pierścionek zaręczynowy? Kiedyś było to oczywiste. Na lewej ręce pierścionek nosiły wszystkie kobiety, na prawej wdowy. Jednak tragiczna historia XIX wieku w Polsce sprawiła, że większość kobiet straciła kogoś bliskiego na wojnie i na znak żałoby przekładały pierścionek na drugą dłoń. Dlatego dziś wyjeżdżając za granicę można zauważyć, że tam pierścionek zaręczynowy nosi się na innej dłoni, niż w Polsce. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie miało to dużego znaczenia, bo byłyśmy wierne swoim zwyczajom. Dziś miliony Polaków mieszkają w różnych krajach na całym świecie, wiążą się z obywatelami obcych państw, a osoby z zagranicy przyjeżdżają i żenią się w Polsce. Dlatego dziś odpowiedź na pytanie, na jaki palec zakłada się pierścionek zaręczynowy, jest prosta: na który chcesz.  Przykładowo w serialu Seks w wielkim mieście Carrie nosiła pierścionek zaręczynowy nas łańcuszku na szyi. Nie jest to zbyt powszechne, ale w zawodach, w których ciągle trzeba zdejmować biżuterię z palców i zostawiać ją w różnych miejscach, jak np. w świecie pływaków, lekarzy czy modelek, jest to jak najbardziej uzasadnione i praktyczne. A więc obecnie nie jest tak istotne, na jaki palec zakłada się pierścionek zaręczynowy. 

 

Gdzie nosi się obrączkę?

    Gdzie nosi się obrączkę? 

Nie każda para decyduje się na zakup pierścionka zaręczynowego i nie wszyscy przywiązują do niego wagę. Jednak już w przypadku obrączki ślubnej tradycja ma większe znaczenie. Posiadanie złotej obrączki na konkretnym palcu właściwej dłoni jest jednoznaczne z małżeństwem, a trzymanie pierścionka na innym palcu, lub założenie ozdoby na „małżeński| palec, może doprowadzić do sporych nieporozumień. Gdzie nosi się obrączkę w takim razie?  Pierścionek nakładany wzajemnie przez małżonków jest przeważnie na palec serdeczny prawej dłoni. Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce? Większość osób nosi obrączkę na palcu serdecznym prawej dłoni. W przypadku, gdy dana osoba nosi pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni, to po ślubie może go przenieść na lewą dłoń. Niektóre kobiety trzymają oba pierścionki na prawej dłoni również po ślubie i też jest to dopuszczalne – jeśli tylko obrączka znajduje się na odpowiednim palcu, to układ pozostałych ozdób na dłoniach nie ma dużego znaczenia. Niektórzy noszą obrączki na łańcuszku, ale spotyka się to nieco rzadziej, niż w przypadku pierścionka zaręczynowego. O ile zaręczyny to często rzecz prywatna, to ślub jest znakiem wspólnoty małżeńskiej dla całego świata. Dlatego ukrywanie pierścionka ślubnego pod bluzką czy w kieszeni nie jest mile widziane.  Warto również pamiętać, że obrączkę można nosić nie tylko do koszuli z cygaretkami, ale również na co dzień, ponieważ jest to rodzaj biżuterii, która powinna być z nami cały czas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *