Jak skutecznie przestać obgryzać paznokcie? 

Obgryzanie paznokci to jeden z bardzo niezdrowych nawyków, których wyjątkowo ciężko się pozbyć. Zniszczone, obgryzione paznokcie to nie tylko nieestetyczny widok, ale również zagrożenie dla naszego zdrowia. Postaramy się podpowiedzieć Ci, jak przestać obgryzać paznokcie, aby Twoje dłonie zachwycały wspaniałym wyglądem. 

Przyczyny i skutki obgryzania paznokci 

Przyczyny i skutki obgryzania paznokci Medycyna określa obgryzanie paznokci jako Onychofabię. To zaburzenie obsesyjno – kompulsyjne, pomagające w rozładowaniu negatywnych emocji. Pomaga w opanowaniu stresu, złości, czy strachu. 

Jednym z przykrych skutków, jest stępienie zębów. W ekstremalnych przypadkach, cała szczęka ulega przesunięciu. Poza tym, nadmierne skracanie paznokci grozi zaprzestaniem ich odrastania. Zdarza się, że niektóre osoby „dogryzają się”’ do łożyska, czyli miejsca, z którego paznokieć wyrasta. 

Kolejnym bardzo przykrym skutkiem obgryzania paznokci, jest zanokcica. To zakażenie spowodowane drobnoustrojami, czyli np. paciorkowcami i gronkowcami, które mogą wywołać silne zapalenie, którego ciężko się pozbyć, nawet stosując środki farmakologiczne. 

Oczywistym faktem są również negatywne wrażenia estetyczne dla osób, z którymi przebywamy. Dłonie w tak koszmarnym stanie, z pewnością nie przysporzą nam zbyt wielu nowych znajomych. 

Należy przestać obgryzać paznokcie tak szybko, jak to możliwe, głównie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. W końcu ładne, zadbane dłonie, dodają nam pewności siebie. 

Preparaty, które pomogą nam w walce z uciążliwym problemem obgryzania paznokci 

Preparaty, które pomogą nam w walce z uciążliwym problemem obgryzania paznokci Na rynku dostępne są liczne preparaty, tak w formie żelu jak i lakieru, które wspomagają walkę z tym uciążliwym nawykiem. Można je znaleźć w sklepie np. TK Maxx. Nie będą one jednak skuteczne, jeśli osoba obgryzająca nie wykaże silnej woli, aby zaprzestać niszczenia swoich paznokci. Aby przestać obgryzać paznokcie, trzeba przede wszystkim chcieć. 

Pomocny w zerwaniu z nawykiem, może być również manicure hybrydowy, który na kilka tygodni zapewnia paznokciom bardzo estetyczny wygląd. Być może wówczas odejdzie nam ochota na podgryzanie.  

Kolejną metodą jest żucie gumy. Ten sposób bardzo chwalą sobie również palacze, a to w końcu bardzo uciążliwy nałóg, więc możliwe, że i tym razem ten tani sposób nie zawiedzie. Wybierzmy swój ulubiony smak i sięgajmy po nią za każdym razem, kiedy palce niemal same wędrują do ust. 

Żaden sposób nie będzie skuteczny, jeśli z obgryzaniem paznokci wiążą się problemy wewnętrzne. Może warto zatem udać się do psychologa? Taka wizyta to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto nie jest w stanie sobie poradzić ze swoimi nerwami. Być może to jakieś urazy z dzieciństwa, nerwica lub inne kłopoty sprawiają, że próbujemy zamaskować je obgryzaniem paznokci? Warto się nad tym zastanowić, zanim obgryzanie paznokci przejdzie w bardziej dotkliwe robienie sobie krzywdy.  

Osoby, które przestały obgryzać paznokcie, nie rozumieją siebie okresu, kiedy niszczyły swoje dłonie. Ich wypowiedzi można przeczytać na forum. Starają się dbać o swoje dłonie jak najlepiej i dostrzegają kłopot u innych. Warto zasięgnąć opinii osób w naszym otoczeniu, którym udało się pozbyć tego przyzwyczajenia. Im więcej sposobów wypróbujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu się uda i osiągniemy upragnioną długość paznokci oraz ich piękny kształt. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *