Jak poprawnie nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy? 

Jak poprawnie nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy? 

Noszenie pierścionka zaręczynowego to piękny zwyczaj, pozwalający pokazać otoczeniu, że zaręczeni niedługo wezmą ślub. Wziął się on z dawnych czasów, gdy konwenanse społeczne nie zawsze pozwalały wprost zapytać lub powiedzieć cokolwiek o swoim życiu uczuciowym. Noszenie pierścionka zaręczynowego dawało więc panom wyraźny znak, że dana kobieta jest zajęta i nie ma sensu składać jej propozycji matrymonialnych. Do dziś taki charakter ma obrączka ślubna, która daje wyraźny sygnał, że dana osoba jest zajęta. Jest to rodzaj biżuterii, który posiada dużą wartość symboliczną, dużo większą niż kolczyki czy bransoletki. 

 

Na której ręce powinna nosić obrączkę wdowa i dlaczego? 

Na której ręce powinna nosić obrączkę wdowa i dlaczego? 

Jak nosić pierścionki, w tym pierścionek zaręczynowy, i obrączkę? Dawniej było to oczywiste. Tylko wdowy nosiły obrączkę na prawej ręce, podczas gdy na lewej nosiły ją pozostałe panie. To kolejny sposób, by obejść nieco społeczne konwenanse – wdowa dawała znać przełożeniem obrączki, że nie należy jej już traktować jak zwykłej mężatki, choć nie jest jeszcze wolna. Prawdopodobnie z biegiem czasu mogła zdjąć obrączkę i wtedy była gotowa na ponowne zamążpójście. W XIX wieku w Polsce odbywały się liczne powstania, w których masowo ginęli polscy mężczyźni. To wtedy na znak żałoby wiele kobiet zaczęło nosić obrączkę na prawej dłoni, jak wdowy. Było to modne nawet wśród zamężnych kobiet, które pokazywały tym samym, że cierpią z innymi, lub podkreślały stratę kogoś z dalszej rodziny lub np. syna. W Polsce zwyczaj ten utrzymał się do dziś, na świecie w tym czasie obrączkę nadal nosiło się na lewej ręce. W czasie powstań wiele kobiet oddawało wszystko na cele wojenne, dlatego zamiast droższej, złotej obrączki, upowszechniła się wówczas srebrna obrączka. 

 

Dlaczego noszenie pierścionka zaręczynowego jest tak ważne? Skąd się to wzięło? 

Dlaczego noszenie pierścionka zaręczynowego jest tak ważne? Skąd się to wzięło? 

Dlatego dziś wyjeżdżając za granicę i zadając sobie pytanie, jak nosić pierścionek i obrączkę można zauważyć, że tam pierścionek zaręczynowy nosi się na innej dłoni, niż w Polsce. Na której ręce dziś nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę, żeby było poprawnie? Dziś miliony Polaków mieszkają w różnych krajach na całym świecie, wiążą się z obywatelami obcych państw, a osoby z zagranicy przyjeżdżają i żenią się w Polsce. Dlatego dziś odpowiedź na pytanie, na jaki palec zakłada się pierścionek zaręczynowy, jest prosta: wszystkie chwyty dozwolone.  Przykładowo w serialu Seks w wielkim mieście Carrie nosiła pierścionek zaręczynowy na łańcuszku na szyi. Nie jest to zbyt powszechne, ale w zawodach, w których ciągle trzeba zdejmować biżuterię z palców i zostawiać ją w różnych miejscach, jak np. w świecie pływaków, lekarzy czy modelek, jest to jak najbardziej uzasadnione i praktyczne. Jednak obrączki nie wypada już zdejmować, bo ogólna zasada mówi, że póki trwa małżeństwo, należy ją nosić. Dlatego obrączkę lepiej nosić tradycyjnie, na lewej dłoni, przez cały okres trwania małżeństwa. Mimo to młodsze pokolenie coraz bardziej elastycznie podchodzi do tego tematu i dziś można już pozwolić sobie na wiele, jeśli chodzi o noszenie pierścionka. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących noszenia obrączki i pierścionka zaręczynowego, zawsze możecie zgłosić się o radę tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *